علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از امتیازات راهپیمایی اربعین مردمی بودن آن است، گفت: پیوندی که به صورت خودجوش در راهپیمایی اربعین میان مسلمانان ایجاد می‌شود می‌تواند در حوادث مهم جهان مؤثر باشد.
در نظرسنجی پیو، ۳۹ کشور مسلمان‌نشین موردبررسی قرار گرفت و ۳۸۰ مصاحبۀ رودررو به بیش از هشتاد زبان دنیا انجام شد. یکی از نتایج آن بود که علاوه بر این باورِ رایج که خدا یکی است و محمد رسول خداست، شمار بسیاری از مسلمانان سراسر دنیا در بعضی از اعتقادات ایمانی از جمله باور به وجود فرشتگان، بهشت و جهنّم و قضا و قدر اشتراک دارند.
حجت‌الاسلام عبدالرضا سروستانی
کارشناس مسائل دینی و مذهبی با اشاره به موج زائران اربعین گفت: امام حسین (ع) از این جهت مورد محبت مردم است که با وقف تمام زندگی خود در راه رضای خدا، در مقابل ظلم و ستم قیام کرد و در این راه آنچه که داشت در طبق اخلاص گذاشته و تقدیم راه دوست نمود. ایشان جان خود را فدا کرده و زندگی اش را بر مبنای خدامحوری قرار داد و خداوند هم به برکت خدمت بزرگ ایشان به جامعه اسلامی محبت او را در قلوب همگان قرار داده است.
دکتر «حبیب رضا ارزانی»، رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد
حجت‌الاسلام دکتر ارزانی در پیامی به مناسبت ۱۹ مهرماه نوشت: مساجد، مهم‌ترین خاکریز فرهنگی است که در فضای معنوی و سازنده آن، اهل ایمان، به ویژه ائمه جماعات، با همراهی اعضای کانون‌های فرهنگی هنری و بسیج، در مسیر مقاوم‌سازی فرهنگی، نقش‌آفرینی می‌کنند.
حسین رمضانی
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اربعین طلیعه ظهور امام زمان(عج) است و تمدن اسلامی اگر بخواهد در قامت واقعی خود ایجاد شود، به وحدتی مانند اربعین نیاز دارد. هر میزان اربعین پرفروغ‌تر شود، ظهور امام زمان (عج) نزدیک‌تر می‌شود.
سردار نایینی مشاور فرمانده کل سپاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس قله شکست‌ناپذیری ملت ایران و ترجمان عملی آیات الهی بود، گفت: با گذشت ۳۹ سال از آغاز آن تهاجم همه جانبه، هر روز اهمیت آن آشکارتر و نیاز به بازیابی آن دوران بیشتر می‌شود.
مرتضی کلاهدوز از خادمان هیأت فاطمیون
هیأت فاطمیون تهران با دارا بودن یک صندوق قرض‌الحسنه و خیریه در زمینه امور خیرخواهانه نیز فعال است، به‌طوری‌که هر هفته برای دختران نیازمند، ۵ جهیزیه آماده می‌کند.
مهدی باقرخان، شاعر هندوستانی
کنار شیعیان هند، دیگر ادیان و مذاهب نیز به عزاداری در ایام ماه محرم می‌پردازند. در این ایام کنار برپایی مراسم عزاداری سالار و سرور شهیدان در حسینیه‌ها، مراسم‌های دیگری نیز برگزار می‌شود که مختص مردم هندوستان است.
«روان گوناسیکرا» سخنگوی پلیس سریلانکا
مسئولان سریلانکا اعلام کردند: بودایی های تندرو برای برهم زدن و جلوگیری از برپایی مراسم عاشورایی شیعیان در این کشور درصد برپایی تظاهرات بودند که دادگاه این کشور برپایی این تظاهرات را ممنوع اعلام کرد.
«جمشید جعفرپور» رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي
جعفرپور با اشاره به اینکه مساجد به عنوان کانون اصلی گردهمایی عزادارن حسینی نقش به سزایی در سامان دهی و غنای معنوی و محتوایي اين مراسم دارند، گفت: خطبا و مداحان وظیفه دارند تا غبار تحریف و انحراف را از عاشورا بزدایند.
حجت الاسلام والمسلمین محمد میرزامحمدی
یکی از فضلای حوزه علمیه قم با بیان اینکه عاشورا و محرم نردبان رشد و تقرب به سوی خدا است، گفت: نظرات برخی روشنفکران که محرم و عاشورا را فصل نگریستن و نه گریستن و یا ایام شادمانی و نه غم و عزا می دانند در نقطه مقابل روایات ائمه اطهار است.
حسنعلی ذکریایی کارشناس پاکستان
کارشناس پاکستان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: شاهد گسترش و رشد افراط‌گرایی در منطقه کشمیر هستیم؛ به طوری که با توجه به نزدیکی این منطقه به مناطق تحت نفوذ تندروهای پاکستان، عربستان و گروه‌های وهابی و سلفی فعالیت گسترده‌ای در این منطقه آغاز کرده‌اند.
در حدیث امام هادی(ع) آمده است: شیعیان چهار عید دارند: فطر، قربان، غدیر و جمعه. می‌توان اشتراک سه عید از این اعیاد چهارگانه را با دیگر مباحث اسلامی به وضوح دید و لزوم پرداختن به عید غدیر را برای پرداختن هرچه باشکوه‌تر به شناسنامه شیعه، لمس کرد.
حسین رویوران رئیس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از مردم فلسطین
رئیس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از مردم فلسطین با بیان اینکه مسجدالاقصی به واسطه آنکه محل ابتدایی سفر پیامبر(ص) به معراج بوده، در اسلام دارای جایگاه ویژه‌ای است، گفت: براساس آیات قرآن اطراف این مسجد نیز دارای قداست است.
بهمن مشکینی کارشناس مسائل اجتماعی
کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است که ستایشگران اهل‌بیت شاید نتوانند در ارتباط با برخی از آسیب‌های اجتماعی اثرگذاری داشته باشند امّا نسبت به مقوله خانواده می‌تواند اثرگذار باشند.
حسین بنیادی، نایب‌رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
جمعی از جوانان شیعه انگلیسی شرکت‌کننده در دوره آموزشی شیعه‌شناسی در قم از دارالقرآن علامه طباطبایی(بیت قدیمی علامه) بازدید کردند.
عبدالحسین صیرفی، عضو هیأت امنا مسجد الزهرا (س)
عضو هیأت امنا مسجد الزهرا (س) خیابان شهید عراقی با بیان اینکه اهالی این مسجد برای بازسازی منازل سیل‌زدگان مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان کمک‌رسانی کرده‌اند، از تحت پوشش بودن هزینه‌های معاش ۵۰۰ خانوار در طول سال از سوی این مسجد خبر داد.
جواد پناهی قاری بین‌المللی
یک استاد قرآن کریم با اشاره به توجه به قرآن کریم در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: به برکت انقلاب اسلامی و توجه ویژه رهبری به قرآن کریم فرهنگ آیات الهی در جامعه رشد داشته اما کافی نیست.