2125097 ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲ بازدید: 218 نسخه قابل چاپ ارسال به یک دوست

تظاهرات سودانی‌ها در سالروز انقلاب؛ موانع فراوان پیش روی دولت انتقالی

تظاهرات سودانی‌ها در سالروز انقلاب؛ موانع فراوان پیش روی دولت انتقالی
۳۰ مهر ۱۳۹۸
سودانی‌ها به مناسبت فرا رسیدن سالروز اولین خیزش مردمی علیه نظام عمرالبشیر در سال ۱۹۶۴ در خارطوم و چند شهر سودان تظاهرات کردند و خواستار اجرایی شدن مطالبات انقلابی خود شدند.
سرویس بین المللی ناس نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم : هزاران نفر از مردم خارطوم در مسیر های مختلف این شهر به سمت میدان آزادی تظاهرات کردند و با سردادن شعارهایی درحمایت از دولت انتقالی خواستار منحل شدن حزب کنگره ملی ( حزب حاکم سابق )، مجازات مسئولان نظام عمرالبشیر به اتهام فساد، مجازات عاملان کشتار مردم در تظاهرات علیه نظام سابق خارطوم شدند.
ارتش سودان از ساعات اولیه بامداد دیروز خیابان های منتهی به ستاد فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را در خارطوم مسدود کرد و به تظاهرکنندگان هشدار داد که به مراکز و ساختمان های نظامی نزدیک نشوند.
چند روز قبل احزاب و گروه های اسلامگرا از مردم را خواسته بودند که در سالروز انقلاب 1964 در برابر ستاد فرماندهی نیروهای مسلح سودان تجمع کنند، اما اقدامات امنیتی پلیس و ارتش مانع از این کار شد.
این تظاهرات به دعوت احزاب و شخصیت های سیاسی برگزار شد و به همین مناسبت نخست وزیر دولت انتقالی سودان از طریق تلویزیون با مردم سودان سخن گفت و اظهار داشت: دولت انتقالی با مشکلات زیادی روبروست.
عبدالله حمدوک بدون نام بردن از مانع یا مشکل خاصی تصریح کرد: برخی از مشکلات و موانع به طور عمد در برابر دولت انتقالی ایجاد شده‌اند با وجود این، دولت عزم جدی دارد که از این مشکلات و موانع  عبور کند.وی تاکید کرد: دولت برنامه های خود را به صورت شفاف مطرح و آن  را  اجراء می کند و انتظار داریم که در تحقق اهداف انقلاب در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تنها نباشیم.
نخست وزیر دولت انتقالی ثبات اقتصادی و پایان دادن به جنگ داخلی در سودان شرط تحقق دموکراسی در این کشور دانست و اظهار داشت: فراگیر شدن صلح در کشور بحث محوری است چراکه صلح دموکراسی و رشد اقتصادی را برای کشور به  ارمغان می‌آورد.
این روزنامه سودانی  درخبر دیگری نودر مراسم امضای این توافقنامه سرلشکر محمد حمدان دقلو معروف به حمیدتی  عضو شورای حاکمیتی سودان و نماینده دولت انتقالی خارطوم، هادی ادریس نماینده جبهه انقلابی سودان، نمایندگانی از سازمان ملل و اتحادیه اروپا به همراه رئیس جمهور سودان جنوبی حضور داشتند.
توافقنامه سیاسی که دولت انتقالی خارطوم با جبهه انقلابی سودان امضا کرده‌است، نقشه راهی برای مذاکرات این جبهه و سایر گروه های مسلح سودانی با دولت خارطوم محسوب می‌شود.
بر اساس اعلامیه توافقی که ائتلاف آزادی و تغییر با نظامیان سودانی کرده قرار است در شش ماهه نخست فعالیت دولت انتقالی خارطوم، این دولت با تمام گروه های مسلح سودانی به توافقنامه صلح دست پیداکند.شت: دولت انتقالی خارطوم با جبهه انقلابی سودان در پایتخت سودان جنوبی توافقنامه سیاسی و آتش بس موقت در دارفور ( غرب سودان ) امضاء کردند.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:   http://www.naasnews.ir/shortlink/800/

ارسال نظر