کد خبر :   2068296  | تاریخ خبر : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱

اختلاف دور هشتم مذاکرات صلح آمریکا با طالبان


در حالی که انتظار می‌رفت دور هشتم مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در راستای رسیدن به یک توافقنامه جامع صلح بین آمریکا و طالبان برگزار شود اما منابع خبری از ادامه اختلافات در این دور از مذاکرات خبر می‌دهند.

سرویس بین الملل  ناس نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم : قبل از آغاز دور هشتم مذاکرات صلح آمریکا با طالبان خوشبینی‌هایی درباره رسیدن دو طرف به یک توافقنامه جامع صلح وجود داشت اما ظاهرا اختلافات اساسی میان دو طرف هنوز پابرجاست.
نخستین روز از مذاکرات دور هشتم بین آمریکا و طالبان مانند همیشه پشت درهای بسته و به دور از چشم رسانه‌ها برگزار شد و هنوز مشخص نیست که دو طرف درباره چه موضوعاتی بحث و گفت‌وگو کردند.
اظهارات طرف‌های مذاکره کننده همزمان با آغاز این دور از مذاکرات نشان می‌دهد که اختلافات اساسی بین آمریکا و طالبان علیرغم هفت دور مذاکره و تلاش‌های بسیار همچنان به قوت خود باقی است.
کارشناسان بر این باورند که اختلافات اساسی هنوز ادامه دارد و نمی‌توان درباره رسیدن به یک توافقنامه جامع که بتواند صلح را در افغانستان برقرار کند امیدوار بود زیرا طالبان با درک عجله آمریکا برای خروج از افغانستان حاضر نخواهد شد که توافقنامه مطلوب آمریکا را به امضا برساند بلکه تلاش می‌کند تا شرایط این گروه را برای رسیدن به یک توافقنامه صلح بر آمریکا تحمیل کند.
از سوی دیگر، طالبان تا کنون از مواضع خود مبنی بر عدم مذاکره با دولت افغانستان نیز کوتاه نیامده است و آمریکا با وجود 7 دور مذاکره هنوز این گروه را نتوانسته به آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان وادار کند؛ موضوعی که مشروعیت و قابلیت اجرایی هرگونه توافق احتمالی آمریکا با طالبان در افغانستان را به چالش می‌کشد.