کد خبر :    | تاریخ خبر : ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
«وفیق السامرائی» رئیس پیشین سرویس اطلاعات نظامی عراق

الحشد الشعبی یک ضرورت مهم برای مقابله با بقایای داعش است


مشاور رئیس جمهور فقید عراق با اشاره به نقش مهم الحشد الشعبی در مبارزه با داعش، بر حضور این گروه در عراق تأکید و تصریح کرد که وجود این گروه در عراق، به سود همه است، به جز داعش.

سرویس بین الملل ناس نیوز به نقل از خبرگزاری  فارس : «وفیق السامرائی» رئیس پیشین سرویس اطلاعات نظامی عراق که یکی از کارشناسان نظامی این کشور است، نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» را «بخش کارآمدی از عوامل توازن راهبردی منطقه‌ای» دانست.

وی تصریح کرد که از بین بردن گروه الحشد، باعث خوشحالی بسیار کشورهای حاضر در شورای همکاری خلیج فارس خواهد شد؛ زیرا اگر الحشد در کار نباشد، پولی که آمریکا از این کشورها اخذ می‌کند، کاهش خواهد یافت.

السامرایی که مشاور «جلال طالبانی» رییس جمهوری فقید عراق بود، اظهار داشت که اگر الحشد از بین برود، برخی از برآوردهای اشتباه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باعث خواهد شد که این کشورها، تصمیمات نادرستی برای مداخله در عراق اتخاذ کنند.

این کارشناس نظامی بر این باور است که جدایی‌طلبان و عناصر داعش و برخی از کسانی که در پی گرایشات قومی-قبیله‌ای هستند، نیروهای الحشد را مایه نگرانی و عاملی بر سر راه پروژه‌هایشان می‌دانند.نخست وزیر عراق دهم تیرماه گذشته، یک فرمان ده بندی برای تعیین وضعیت نیروهای سازمان الحشد الشعبی صادر کرد. بر اساس این فرمان، الحشد الشعبی «بخشی جدانشدنی از نیروهای مسلح عراق» است و آن دسته از گروه‌هایی که تمایل ندارند به «نیروی مسلح عراق»‌ بپیوندند، می‌توانند جدا شوند و به کار سیاسی بپردازند.