کد خبر :    | تاریخ خبر : ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
رئیس کمیته

باکو مدعی تخریب 17 مسجد توسط ارتش ارمنستان شد


جمهوری آذربایجان مدعی تخریب مساجد و بناهای تاریخی شهر «آغدام» از سوی نیروهای مسلح ارمنستان شد.

سرویس بین المللی ناس نیوز به نقل از خبرگزاری آران: جمهوری آذربایجان مدعی شده که نیروهای مسلح ارمنستان بناهای تاریخی و مساجد متعددی را در منطقه مورد مناقشه بین دو کشور تخریب کردند.
رئیس کمیته همکاری با سازمان‌های مذهبی جمهوری آذربایجان در سخنانی به مناسبت بیست و ششمین سالگرد اشغال شهر «آغدام» از سوی نیروهای ارمنستانی گفت که ارتش ارمنستان تمام بناهای تاریخی و مساجد شهر آغدام در منطقه قره باغ آذربایجان را تخریب کرده است.
این مقام آذربایجانی افزود: «اطلاعاتی مبنی بر این داریم که ارتش ارمنستان 17 مسجد در آغدام را تخریب کرده است.»
نبرد ناگورنو-قره باغ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال 1988 آغاز شد. قره‌‌باغ، منطقه‌ای در همسایگی ایران در ناحیه شمالی است و ریشه اختلاف این دو کشور بر سر مسئله «ارضی» است و دیگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان هرکدام این منطقه را جزئی از خاک خود می‌دانند. نبرد در این منطقه تاکنون صدها کشته و مجروح برجا گذاشته است.
ارتش ارمنستان بخش عظیمی از قلمروی آغدام را در 23 جولای (مرداد) 1993 به اشغال خود درآورد. در جریان این عملیات بیش از 6 هزار نفر کشته و 128 هزار نفر آواره شدند و موجب خسارت مالی 6.179 میلیارد دلاری شد.
وزارت دفاع آذربایجان به تازگی اعلام کرد که تحرکات نظامی ارمنستان را زیر نظر دارد. وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نه تنها قلمروی اشغالی آذربایجان، بلکه تمام سرزمین ارمنستان تحت نظارت یگان‌های ما قرار دارد.»