کد خبر :    | تاریخ خبر : ۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
وزارت خارجه سوریه

سوریه بار دیگر مخالفت قاطع خود را با هر گونه توافق آمریکا و ترکیه اعلام می‌کند


وزارت خارجه سوریه ضمن محکومیت دخالت‌های آمریکا و ترکیه در امور این کشور، توافق‌های میان این دو کشور درباره سوریه را تجاوز آشکار به تمامیت ارضی، حاکمیت و اتحاد ملت سوریه عنوان کرد.

سرویس بین الملل ناس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس : وزارت خارجه سوریه بار دیگر «مداخلات ویرانگر» ایالات متحده آمریکا در این کشور را محکوم کرد.
یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه ضمن اعلام محکومیت تداوم مداخلات آمریکا در سوریه، تأکید کرد که هدف از این مداخلات، طولانی و پیچیده شدن بحران و آسیب رساندن به تمامیت ارضی سوریه است.
وی تصریح کرد که این توافقها، «تجاوز آشکار به تمامیت ارضی، حاکمیت و اتحاد ملت سوریه و نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل است».
ترکیه و آمریکا از مدت‌ها پیش، -علیرغم مخالفت دمشق- به توافق رسیده‌اند که در شمال سوریه منطقه موسوم به «منطقه امن» (+) تشکیل دهند، ولی تا کنون موفق به انجام این کار نشده‌اند.
دمشق اعلام کرد، بهانه‌هایی که نظام ترکیه در تجاوز خود به سوریه، بهانه حفظ امنیت ملی خود را مطرح می‌کند، ولی رفتار و سیاستهای این نظام، آن را تکذیب می‌کند.
این منبع تأکید کرد که نظام ترکیه، «پایگاه اصلی تروریسم بوده و انواع حمایت نظامی و لجستیکی را از آن کرده است».
دمشق همچنین اظهار داشت که به تلاش خود برای دستیابی به فرآیند سیاسی ادامه می‌دهد که مردم سوریه، بدون مداخله خارجی، هدایت آن را بر عهده داشته باشند.